הפרעות קשב וריכוז ו – DHA

מהפרעות קשב וריכוז (ADD  ו – ADHD ) סובלים כ 5%– 10% מהילדים ובני הנוער (רובם בנים) ו- 70%– 80% ממשיכים לסבול מהן גם בגיל המבוגר. זוהי ההפרעה הנוירולוגית השכיחה ביותר בגילאים הצעירים וממשיכה ללוות חלק מאיתנו גם בגילאים המבוגרים יותר.  והיא  מקשה כמובן על תפקוד הילדים  בית הספר, פוגעת ביכולת שלהם למצות את הפוטנציאל הלימודי שלהם ומפריעה בגיל המבוגר בתחומי העיסוק השונים וגם לניהול חיי חברה ומשפחה תקינים. הורים רבים נרתעים ממתן טיפול תרופתי לילדים ומנסים דרכים אחרות לטיפול בבעיה או לפחות להקלה בסימפטומים. מצד שני מבוגרים רבים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז בגיל המבוגר מתחילים בנטילה של טיפול תרופתי.

מה הקשר בין דגים והפרעות קשב?

מההיבט הפיסיולוגי יש קשר הדוק בין התפקוד המוחי לבין כמות חומצת שומן DHA מקבוצת חומצות השומן מסוג אומגה 3 המצויה בו. חומצות שומן אלה תופסות כ – 27% מהמוח שלנו. DHA   היא חומצת שומן חיוניות, כלומר שאין באפשרותנו ליצר בעצמנו ולכן אנו זקוקים לאספקה סדירה שלה משלב העוברות ובמשך כל חיינו. את נוכחותה של DHA שהיא , כאמור אחת מחומצות השומן החשובות במוח, גילתה לראשונה קבוצת חוקרים כבר בשנת 1964. במחקרים שנעשו מאז מתברר שמחסור בחומצת שומן זו עלול להוביל לבעיות שונות בתפקוד המוח, החל בבעיות בגיל הילדות, כמו דיסלקציה, בעיות קשב וריכוז היפראקטיביות ואף אגרסיביות. בקרב ילדים שסבלו בהפרעות קשב וריכוז ניצפו רמות נמוכות בדם של DHA בפרט  וחומצות שומן אומגה 3 בכלל בהשוואה לילדים שלא סבלו הפרעות אלה.

מאז נערכו מחקרים רבים התומכים בטענה זו מה שהביא לכך שהרשות האירופאית לבטיחות המזון (EFSA) אישרה בהמלצתה את תרומת ה- DHA לפעילות תקינה של המח.

במחקר שבדק קשר בין נטילת DHA על ידי האם בזמן הריון לבין התפתחות נוירולוגית של ילדים בגילאי 5.5 נמצא כי ל-DHA  אפקט חיובי מבחינה נוירולוגית על ילדים עם הפרעות התנהגותיות. מחקר אחר השווה קבוצות שונות של ילדים שסבלו מהפרעות קשב וריכוז וקיבלו תערובת חומצות שומן שהכילה בעיקר DHA והם  הראו שיפור בכישורים המוטוריים

איך מטפלים בהפרעת קשב וריכוז בעזרת DHA ?

אצל ילדים שאינם נוטלים טיפול תרופתי, יש להתחיל ליטול תוסף אקסום 3 המכיל  DHA טהור ומרוכז, המתאים לגיל הילד בכמוסות או בטיפות. ההטבה נצפית לעיתים תוך ימים. בדרך כלל תוך חודש יש שיפור ניכר שאותו יחושו הילד והקרובים אליו – גננת, מורה והורים. אצל מבוגרים, הם יחושו את ההטבה תוך שבועיים עד חודש. גם מי שנוטל טיפול תרופתי יהנה מתוספת של DHA. נסו להוסיף אקסום 3  ויתכן מאוד שתחושו בשיפור נוסף על זה שהיה מנטילת התרופה.

לקריאת מחקר בנושא DHA והשפעותיו על בעיות קשב וריכוז ושיפור יכולות למידה, לחץ כאן.